Hlavní strana / Ze života školy
18.5.2018

Exkurze do archeoparku v Chotěbuzi

V úterý dne 15.6.2018 se třídy 6.A a 6.B vydaly na třídní výlet do archeoparku v Chotěbuzi.

Jeli jsme tam autobusem, který nás dovezl až k archeoparku. Ze všeho nejdřív jsme vyplnili malý testík, který jsme měli doplnit podle ukázek, které byly nachystány. Když jsme si vše zkontrolovali, čekala nás slibovaná prohlídka. Pan průvodce nám nejdřív ukázal,odkud a jak se mohlo dostat nepřátelské vojsko k hradbám a jaké měli kolem hradby přichystané zbraně. Následovně nám ukázal, v jakých domečcích bydleli a kde měli shromažďovací místnost, co nosili a z čeho to bylo, čím se barvila látka nebo vlna... Také nás bavila ukázka pradávných zbraní a štítů. Po takovéto ukázce jsme si mohli zkusit třeba mlít mouku, psát do voskových destiček Hlaholicí, poznávat bylinky a třeba zkusit, jak se kdysi tkalo. Jak se říká ,,to nejlepší nakonec??! Mohli jsme si střelit z luku, mezi terči pak vzniklo super třídní foto. Myslím si, že to bylo pro všechny poučné a každý si z výletu odnesl příjemné zážitky.    18.5.2018

Anglický týden

Ve dnech 23.-27. května u nás na škole proběhl Anglický týden na téma Indiáni a jejich stany. Žáci, kteří se tohoto programu zúčastnili (letos to byli výhradně kluci:)), si celý týden moc užili a rozšířili si svou anglickou slovní zásobu. 

18.5.2018

Úspěch žáků v Dopravní soutěži mladých cyklistů

Dne  27. 4. 2018 se žáci mladší kategorie (V. Kroliczek, B. Bazgierová, Š. Spratek, V. Raszková) a žáci starší kategorie (P. Mazur, E. Humpolcová, S. Berbrová, L. Pilchová) zúčastnili Oblastního kola BESIPU v Třinci na Borku. Žáci mladší kategorie porazili 6 týmu a vybojovali ZLATO s postupem do okresního kola, ve kterém získali 4. místo. Stojí za zmínku, že v oblastním kole měl nejnižší počet trestných bodů Vojtěch Kroliczek z 6. A, konkurentem mu bylo 27 vrstevníků. Exceloval zejména v testech z pravidel silničního provozu  a jízdě zručnosti. Ze starších žáků neudělal ostudu ani Patrik Mazur z 8. B, který získal 2. místo v počtu nejméně trestných bodů. Mladým sportovcům gratulujeme.


17.5.2018

Wolfram

Ve čtvrtek 10.5.2018  se uskutečnil branný závod s názvem Wolfram, pořádaný na počest parašutistů vyslaných během 2. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava.

Tato soutěž se uskutečnila pro žáky základních škol na školním hřišti základní školy Dany a Emila Zátopkových v Třinci, která byla pořádaná Krajským vojenským velitelstvím Ostrava.

Závodu se zúčastnilo 11 škol z okolí.

Cílem tohoto závodu bylo seznámení nás se s historií a osobami z Operace Wolfram a také si vyzkoušet naše fyzické a vědomostní dovednosti, jako například střelba ze vzduchovky, hod granátem, vytrvalostní běh, silový trojboj, bojové dráhy, znalosti ze zdravovědy a z Operace Wolfram.

Naši školu reprezentovali žáci z 8. ročníku Raimund Sikora, Adam Szwarc, Patrik Mazur a Anna Gorylová.

Podařilo se nám obsadit krásné třetí místo a postupujeme do krajského kola, které se bude konat ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá dne 21.9.2018.

Držte nám palce!!! :)


15.5.2018

Další foto ze školy v přírodě


15.5.2018

Mezinárodní řemeslné hry

Dne 9. května se ZŠ Vendryně zúčastnila mezinárodních řemeslných her.

Z osmých tříd šli školu reprezentovat Franta Ferenc, Jan Haratek, Raimund Sikora, Patrik Mazur a Nikola Pščolková, každý měl svoji vlastní kategorii, ve které soutěžil.

Kategorie byly instalatér (Ferenc), elektrikář (Haratek), kanadský šejkr (Sikora), klíčník (Mazur) a slévač (Pščolková).

Ráno v 6:40 jsme se potkali před školou a za doprovodu paní asistentky Dudové jsme jeli na SOŠ Třineckých železáren.

Poté jsme měli program až do 13:00, kdy bylo vyhlášení vítězů, kde naše škola získala bronzovou medaili za kanadského šejkra, stříbrnou za instalatéra a III. místo v týmové soutěži.

14:10 už jsme byli u školy a mohli jsme jít domů.


13.5.2018

Matematické odpoledne čtvrťáků s rodiči

Na čtvrteční odpoledne se těšily některé děti čtvrté A. Pozváni byli mimo jiné rodiče a děti za čtvrté B, ti však účast na odpoledni nepřislíbili.
Po dohodě s rodiči jsme uskutečnili společné setkání u matematiky prof. Hejného. 
Řešily se nejen jednoduché, ale také obtížnější příklady, děti vysvětlovaly rodičům, jak se s prostředími seznámit, rodiče pak dětem vysvětlovali, jak sčítat například desetinná čísla.
Pravidlem bylo, že v lavici musel sedět vždy jeden rodič a vedle něj žák, jenž nebyl jeho dítětem. Výsledky a ověřování správnosti vzájemně kontrolovali v pracovních skupinách po částech.
Pro vehementní počítání víc než 60 minut jsme fotečky nepořídili. Škoda ! Byli jsme však maximálně zaměstnáni počty.

A která prostředí jsme procvičili??
Byly to pavučinky, algebrogramy, sousedé, násobkové čtverce, skládali jsme si rébusy z dřívek, řešili jsme slovní úlohu se zlomky...no bylo toho mnoho !
Mnohokrát děkuji rodičům i dětem, že si udělali čas a přišli do školy strávit příjemné aktivní odpoledne, všichni byli naprosto skvělí !!

Dále  bych byla moc ráda, kdyby se rodiče ozvali krátkým hodnocením akce, zda se jim odpoledne líbilo, co by ještě chtěli shlédnout, co by je zajímalo.
Za Vaše zpětné vazby mnohokrát děkuji, ráda bych je dodatečně přidala na web školy, sem, k tomuto článečku

19.4.2018

Poslední letošní kroužek logických a deskových her

A že si letos holky z kroužku logických a deskových her zrovna poslední setkání mnoho užily, se jistě sami přesvědčíte. V závěrečné hodině mohly využít hraní libovolných deskových her, skládat si tělesa, řešit rébusy, skládat tangramy, přemýšlet o zlomcích...a úplně nakonec?

V závěru si mohly právě pomocí zlomků rozdělit pravý nefalšovaný polárkový dort se šlehačkou. 

Už nám doopravdy věříte, že nám setkání hodně chutnalo?


19.4.2018

Beseda s J. Delongem

Ve čtvrtek 12.4. se nám konečně podařilo setkat se se zajímavou osobou třinecké kultury. Jedná se o knihovníka, pana Jana Delonga, který promýšlí velmi zajímavé akce právě v třinecké knihovně, mimo jiné se stará o organizaci Literárních večerů a známých Listování Lukáše Hejlíka a dalších známých herců české scény.

Honza nám přišel představit svou básnickou sbírku  "Dušinec", a jak sám prozradil, pracoval na ní celých sedm let a jeho vydávání básní nebylo vždy úspěšné. Popovídal si s dětmi o tom, co poezie vlastně znamená, nakonec pár básní, a to nejen ze své sbírky přednesl. 

Žáci 4.A a 4.B, ale také Honza byli vzájemně nadšeni, a tak se dá čekat, že se nám případná aktivnější spolupráce třeba rozvine v další pěkná a snad užitečná setkání.


17.4.2018

Humanitární cvičení a Den Země v jednom


27.3.2018

DÍLNA ČTENÍ S RODIČI

"Ten, kdo nemiluje knihu, nemiluje moudrost. Ten, kdo nemiluje moudrost, stává se hlupákem."
                                                                                                     Jan Amos Komenský

 

Protože máme ve druhé třídě rádi knihy a čtení, rozhodli jsme se, že si uděláme dílnu čtení i s rodiči.

V pondělí 26.3.2018 odpoledne jsme se sešli v naší krásné knihovně na půdě, kde jsme rodičům ukázali, jak pracujeme v dílně čtení.

Rodiče si pak vyzkoušeli na vlastní kůži, jak to v funguje - a tak jsme společně četli, povídali si a sdíleli si zážitky z četby.

Našli jsme si i čas na posezení u kávy a dobrot.

Moc jsme si to společně užili, popovídali si, děti si pohrály, vyrobily si záložku. Děkuji všem zúčastněným za pěkné a smysluplně strávené chvíle.

Simona Lačíková

 

"Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj. "

Oscar Wilde


26.3.2018

Čtení nás baví

Máme rádi knížky a během celého roku si čteme, přemýšlíme nad knihou ve čtenářských dílnách. Taky nám paní učitelka nabízí v rámci hodiny českého jazyka čtenářskou lekci k nejrůznějším tematicky zajímavým knihám, kde pracujeme metodami RWCT, dramatické výchovy a rozvíjíme tak své čtenářské strategie.

V březnu jsme se knížkám věnovali ještě s větší intenzitou. Pobavily nás Goldflamovy pohádky "Tatínek není k zahození", už víme, co je brněnský hantec J, v třinecké knihovně nás provedla paní knihovnice knížkou od Petry Braunové "Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L." čteme a pracujeme s knihami, které mají zajímavá témata např. handicapovaný sourozenec (Drijverová "Domov pro Marťany"), bolestná ztráta jednoho z rodičů ( Petra Dvořáková "Jůlie mezi slovy").

Navštívili jsme i největší tiskárnu v naší republice Finidr v Českém Těšíně, odkud putují knížky do 46 zemí světa, jak nám prozradily naše sympatické průvodkyně.

Středeční odpoledne jsme si užili společně s našimi rodiči. Četli jsme si svoje knížky v příjemném prostředí školní knihovny. Rodiče si pak na vlastní kůži vyzkoušeli, o čem všem musíme při četbě přemýšlet a že je to mnohdy těžké najít odpovědi na otázky a přizpůsobit obsah dítěti tak, aby mu porozuměl.

Dílnu jsme si zpestřili dobrým pohoštěním s vůni čaje a kávy a příjemným popovídáním.


22.3.2018

Knihovnická lekce v Třinci

V měsíci březnu se druháci věnují aktivitám, které spojuje jedno téma, a to je březen = měsíc knihy.

Navštívili už obecní knihovnu ve Vendryni, v rámci čtenářského festivalu předčítají ze svých knížek kamarádům, pracují ve škole s knihami, které jim nabízí a zpracovává do čtenářských lekcí p. učitelka, v hodinách slohu vytvořili Encyklopedii podivuhodných zvířat.

Mezi další akci patřila návštěva knihovny v Třinci, kam se vydali v úterý 20.března dopoledne.

Pro některé to byla premiéra - knihovna se jim velice líbila. Paní knihovnice Maruška si pro ně připravila lekci, ve které se věnovali knihám od Daisy  Mrázkové ? Neplač muchomůrko a Písně mravenčí chůvy. Děti pracovaly s ilustracemi, předvídaly, tvořily vlastní příběhy. Někteří čtenáři si dokonce půjčili knihy domů.

Bylo to velmi milé a příjemné dopoledne.


18.3.2018

Jarní dílny

I když se zima nechce vzdát své vlády a za okny našich příbytků je často nevlídno, jaro se kvapem blíží. A to je ta pravá chvíle pro takové to jarní tvoření. A jelikož učitelky i učitelé naší školy jsou velmi kreativní, připravili pro děti a jejich rodiče v pátek 16. března už tradiční jarní dílny. V prostorách "staré školy" si zájemci mohli vyzkoušet práci s mnoha materiály a vyrobit nejrůznější velikonoční přání či dekorace. O úspěchu akce svědčily přeplněné prostory jednotlivých ?dílniček" a úsměvy dětí i jejich rodičů, kteří snad na chvíli zapomněli na starosti všedního dne. A to je pravý smysl tohoto tvoření. Ne jen něco krásného vyrobit, ale také ve víru příjemné práce ve společnosti stejně naladěných lidí si odpočinout od každodenního shonu. A za to patří všem pedagogům velký dík a za rok na vánočních nebo jarních dílnách opět na shledanou.


16.3.2018

Okresní kolo ve šplhu

V pátek 9.března se ve Frýdku- Místku uskutečnilo okresní kolo ve šplhu. Naši školu reprezentovali Patik Mazur, Chris Jasinski, Samuel Jasinski a Nicolas Ladomirjak. Pánové nenašli přemožitele a zaslouženě postoupili z prvního místa. V jednotlivcích Samuel Jasinski získal 2. místo. V krajském finále, které se konalo 15. března opět ve Frýdku- Místku, se chlapci jen těsně umístili na čtvrtém místě. Gratulujeme.