Hlavní strana / Ze života školy
15.2.2019

Motivační hodina chemie

Jedno studené únorové ráno žáci 8. třídy ZŠ Vendryně zavítali do Gymnázia Třinec, aby si prohlédli novou laboratoř chemie. Součásti prohlídky byla i hodina plná efektivních chemických pokusů, které předváděli sami studenti. Žáci mohli vidět, jak jde propíchnout nafukovací balónek špejlí, aniž by praskl...viděli sopku na stole nebo hořící bankovky, které neshořely. Pokusy byly krásné a bylo jich opravdu hodně. Zároveň si mohli přímo v laboratoři vyzkoušet, jaké je to být opravdovým chemikem: pomocí pH-metru měřili kyselost a zásaditost roztoků. Akce ve velmi povedla a žáci se těšili, že si některé pokusy vyzkoušejí i doma.

14.2.2019

Klub anglického jazyka

Letos poprvé jsme s několika dětmi 5.ročníku otevřeli klub anglického jazyka. Čas, který jsme spolu trávili každé úterní odpoledne byl naplněn činnostmi s bronzovou řadouWow English, kterou provází Steve a Maggie, hrami, písničkami, cvičeními, různým tvořením. Děti si také vyzkoušely zahrát pohádku s papírovými loutkami, které si samy vyrobily a nechyběl ani videozáznam... Tvořily se komiksy či rébusy pro náš školní časopis a rozlučková párty byla úžasná!!
Všem páťákům děkujeme za pohodové anglické "Tuesdays"!

8.2.2019

Školní přebor ve florbalu

Ve čtvrtek 6. 2. 2019 se konal školní přebor ve florbalu. Sportovního klání se zúčastnilo šest týmů II. stupně.  Za mladší žáky vyhrál tým ALLSTARS ve složení Czernek J., Biegun M., Čmiel D., Kroliczek V., Ciencala A., za starší vyhrál tým KAŠPAŘI ve složení Sikora R., Haratek J., Kapsa O., Žárský V., Arciscz Š. Všem hochům děkujeme za vytvoření skvělé sportovní atmosféry a budeme se těšit opět příští rok.

8.2.2019

Sběratelka kamenů v 3.A

V rámci učiva o horninách a nerostech ve třetí třídě nám sběratelka kamenů Dorotka Káňová udělala přednášku s ukázkami o nerostech, minerálech a drahých kovech.

Třeťáky seznámila s rozdělením kamenů, přinesla mnoho ukázek nerostů, minerálů, polodrahokamů i drahokamů.

Děti si kameny mohly osahat, prohlédnout, zjistily mnoho zajímavostí o vystavených kamenech. Dorotka měla ukázky přírodních ? neupravených i upravených kamenů a překvapila nás svými znalostmi.

Mezi obdivovanými kameny byly např. žula, pazourek, ztvrdlá láva, obsidián, lapis lazuli, karneol, hadec, opály, geoda, fluorit, chalcedon, tygří oko.

Za její prezentaci velmi děkujeme.


29.1.2019

Poděkování za pomoc při veřejné sbírce

 

25.1.2019

Školní ples - fotogalerie

I v letošním školním roce si žákyně a žáci 8. a 9. třídy připravili pod vedením p. uč. Evy Rezkové a p. uč. Danuty Kantorové předtančení na školní ples.

18.1.2019

Lyžařská školička Bukovec - fotogalerie


18.1.2019

Zimní radovánky - fotogalerie


15.1.2019

Netradiční zimní olympiáda

Hurá !!!  Ve Vendryni konečně napadlo dostatek sněhu a tak mohli učitelé oprášit pět let starý projekt "NETRADIČNÍ ZIMNÍ OLYMPIÁDA." Spolu s deváťáky připravili pro žáky sportovní dopoledne. Soutěžilo se v např. v těchto disciplínách : běh na lyžích, biatlon, štafeta na bobech, běh v hlubokém sněhu, stavění hada ze sněhových koulí, psí spřežení, sjezd na lopatě.....Počasí nám přálo a všichni jsme si to náramně užili.

6.1.2019

Děti pomáhají dětem

Doba adventní je mimo jiné dobou radostnou a dobou, která je ideální pro konání dobrých skutků. Proto se děti ze 3.A rozhodly udělat někomu radost.

Před Vánocemi si uklidily své dětské pokojíčky a všechny hezké hračky, se kterými si už nehrají přinesly do školy, abychom je mohli darovat dětem na Ukrajině. 

O tom že tato akce měla úspěch svědčí fotografie i poděkování Pavla Turoně, který vše na Ukrajinu odvezl.

Děkujeme všem dárcům za štědrost a těšíme se, že si někdy tuto akci zopakujeme.

 Žáci 3.A

Poděkování Pavla Turoně z FB stránek: "... 46.mise Ukrajina 27.12. - 31.12.2018 s Martinem...
Poslední cesta v roce 2018 na Ukrajinu. Chci využít tuto cestu na konci roku k děkování.
A tak chci poděkovat vám všem, kteří stojíte při nás v službě na Ukrajině. Děkuji dětem ze školy ve Vendryni, které darovali své hračky dětem na Ukrajině. ..."

 


2.1.2019

Malé ohlédnutí za Vánocemi

 

Adventní čas strávili žáci obou čtvrtých tříd nejen přípravami, pečením, vyráběním vánočních dárků, ale nezvykle i počítáním.  Spolu s rodiči si pořádně provětrali mozkové závity v Kavárničce s matikou prof. Hejného. Po hodinové intenzivní práci, kde se spolu ve dvojicích i skupinkách setkali a diskutovali k problému, si pak zaslouženě odpočinuli u skleničky kávy či čaje.

Letos máme poprvé kromě dílen čtení i dílnu psaní, která je pro nás docela náročná, jak na čas, tak na přípravu, ale stojí za tu námahu.

Přečtěte si malou ukázku z naší tvorby:

Štědrý den z pohledu vánočního stromečku ...

Ráno jsem se probudil a ze sklepa mě vytáhl nějaký pán. Děti mě potom ozdobily. Lechtalo mě to. Pak na mě daly světýlka a teď zářím jako sluníčko! Babička mezitím vařila štědrovečerní večeři a její dcera jí v kuchyni pomáhala. Děti prostíraly stůl. Když se pomalu setmělo, všichni se připravovali. Všechno bylo dokonalé. Pustili si koledy a já poslouchal. Po večeři zazvonil zvoneček. Ježíšek! Všichni běželi nahoru ke mně. Pode mnou byla spousta dárků. Rozbalovali je a i já jsem jeden dostal - nové vánoční ozdoby. Byly to pro mě nejlepší Vánoce na světě.

( Veronika Wawroszová 4.A )

 

A co takhle pohádka O Červené Karkulce z pohledu ...

Po probuzení jsem si uvařila kávu. Zašla jsem si ke slepicím pro dvě čerstvá vajíčka. Čekám na Karkulku, ale stále nejde. Jdu si lehnout. Když tu najednou uslyším klepání. " Pojď dál, Karkulko, je otevřeno." povídám. Jenomže místo Karkulky je tu vlk. Okamžitě na mě skočí. Sedím v jeho břiše. Slyším křik. Padá ke mně i Karkulka. Ozývá se hluboké chrápání. Sedíme tam a povídáme si. Světlo? To je myslivec. Vysvobodí nás a Karkulka mi konečně dá košík s vínem a bábovkou.

( Tereza Šmigová 4. A )

 

Ráno jsem se probudil hladový. Nic jsem nemohl najít. Až tak po poledni prošla kolem mého pelechu holčička. Hned jsem se jí ptal, kam má namířeno. A ona na to, že jde na návštěvu k babičce. Prý bydlí pod velkým dubem. Hned jsem tam vyrazil. Zaklepal jsem na dveře domečku. A ozvalo se: " Dále." Vešel jsem a babičku sežral. Lehl jsem si do postele. Za chvíli přišla Karkulka a taky jsem ji sežral. Po tak vydatném obědě jsem usnul. Když jsem se probudil, koukala na mě babička, Karkulka i myslivec. Ten na mě mířil puškou. Ale babička mě zachránila, prý že mě naučí se chovat a udělá ze mě hlídacího vlka. A jak řekla, tak udělala A měl jsem se u ní moc dobře.

 

( Šimon Rajčáni 4.A )

A závěrem ...?     Všem přejeme šťastné vykročení do nového roku 2019!


18.12.2018

Školní přebor ve stolním tenisu

V úterý 11. 12. 2018 se uskutečnilo tradiční klání o nejlepšího stolního tenistu a stolní tenistku naší školy. Soutěže se zúčastnili chlapci a dívky druhého stupně a opět jsme využili pohostinnosti sportovní haly "Maja" s perfektně připravenými stoly. Během zápasů převládala jednoznačně pozitivní atmosféra a děti si tak užily krásné sportovní odpoledne. Pro úplnost uvádíme konečné pořadí na prvních třech místech.

Konečné pořadí chlapců:            

1. Viktor Hruška

2. Jakub Bocek

3. Ondřej Szturc

Konečné pořadí děvčat:             

1. Eliška Kusová

2. Anna Gorylová

3. Simona Berbrová


14.12.2018

Vánoční dílna ve 3.A

Adventní čas je časem příprav na Vánoce, často spojený s hektickým pobíháním po obchodních centrech a nakupováním všeho potřebného i nepotřebného.

I proto jsme se s třeťáky rozhodli strávit jedno odpoledne v příjemné tvůrčí atmosféře ve škole.

Ve středu 12.12. jsme se s dětmi a rodiči sešli, abychom si vytvořili vánoční ozdobu na stromeček, a to baňku. Zdobili jsme skleněné baňky, malovali, lepili a vytvářeli jedinečná díla.

Děti i rodiče práce velmi zaujala. Během našeho malování jsme ochutnávali cukroví maminek a babiček a jiné dobrůtky, občerstvovali jsme se kafíčkem.

Myslím, že jsme prožili velmi milé a příjemné odpoledne v dobré společnosti maminek a našich dětí, a že jsme si všichni odnesli hřejivý pocit ze společně strávených chvil.

Děkuji všem zúčastněným, a obzvlášť mamince Machkové za přípravu dílničky a materiálu.

Přeji šťastné a veselé Vánoce v kruhu rodinném a vše nejlepší, hlavně zdraví, v roce 2019!!!


6.12.2018

Mikuláš

Žáci školního parlamentu si připravili pro děti z 1.stupně setkání s Mikulášem a čerty. Čerti měli v pekle připravené "pekelně těžké úkoly", se kterými si děti poradily a všechny splnily. Za odměnu si pro ně do pekla přišel Mikuláš s anděly, odvedl je do třídy, vyslechl si básničky, písničky a všechny děti obdaroval.

6.12.2018

Čtenářský klub

I v letošním roce se děti pravidelně, každé úterý, setkávají ve čtenářském klubu.

Zajímá vás, co je náplní čtenářského klubu?

Nejenže si čteme ve vlastních knihách, inspirujeme se i jinými, které nám představují paní učitelky. Nad knihami se zamýšlíme, seznamujeme se s různými žánry dětské literatury, pracujeme na čtenářských strategiích, jakými jsou ? předvídání, shrnování, pokládání otázek, vizualizace,? Také věnujeme čas metodám dramatické výchovy např. improvizace, živé obrazy, pantomima, vnitřní hlasy...

                                   Je krásné pozorovat, jak z dětí rostou zapálení čtenáři.

                                                                                           p.uč. Kukutschová a Lačíková

 

"Hodně čti, piš, přemýšlej, aby ses uměl vyjádřit, až budeš chtít."
Gaius Plinius Secundus, Plinius Maior, Plinius Starší

"Knihy nás mění, polepšují a vylepšují, pokud jsme polepšení schopni a pokud o ně stojíme."  

Miroslav Horníček


12345678Dále »

Strana 1 z 22