Hlavní strana / Ze života školy
2.9.2019

Slavnostní zahájení školního roku


18.7.2019

Ohlédnutí za "Zahradní slavností"


24.6.2019

Volba povolání

V rámci volby povolání jsme strávili dvě dopoledne s lektorkou Soňou z Úřadu práce, která nám pomáhala s výběrem střední školy. Vysvětlila nám, na co bychom si měli dávat pozor při výběru a ukázala, jak si ji správně vybrat. Měli jsme si uvědomit, že v práci budeme 40 let, a proto nebude náš výběr tak snadný, studium a práce by nás měly především bavit. Zkoušeli jsme si testy osobnosti, sepisovali věci, které o sobě víme a další. Byla to pro nás příjemně a poučně strávená dvě dopoledne.


21.6.2019

Život s handicapem aneb Neviditelný svět

To, že mezi námi žijí lidé s určitými handicapy víme, ale... jak jejich život skutečně vypadá, jak se dokáží vypořádat s pro nás banálními nástrahami každodenního života, nám ukázala výstava Život nevidomých v knihovně v Třinci. Setkali jsem se tady s Vítkem, mladým mužem, který od narození nevidí. Názorně nám ukázala, jak se učil psát a číst... jak v dnešní době studuje - pro zajímavost, chystá se studovat na Vysoké škole!! ... jak mu robot v počítači předčítá povinnou četbu z literatury... jak se orientuje v mobilu... Kromě toho jsme si mohli vyzkoušet hrát stolní hry, které zkoušely náš sluch a hmat, což jsou dva hlavní smysly podporující plnohodnotné fungování zrakově omezených lidí. Nejsilnější zážitek nás teprve čekal v Neviditelném bytě, kde jsme nic neviděli ( měli jsme na očích zatemňovací pásky). Paní průvodkyně po nás chtěla, abychom si například sedli na svou židli, určovali místnosti podle předmětů, ustlali si správně postel, nalili si minerálku do skleničky a napili se nebo popsali sladkost, kterou nám právě nabídla. Myslím, že jsme byli všichni tímto světem bez očí zaskočeni, tak nějak víc jsme se báli a vše zvládali pomaleji a nesprávně... Vítkovi jsme proto popřáli nejen lépe mluvící roboty na čtení knih, ale také hodně štěstí a sil a poctivých lidí kolem v jeho dalším studiu a životě vůbec. 

14.6.2019

Anglie 2019

Dne 4.června jsme se 7.-9. třída shromáždili na hřišti za školou o půl osmé a nadšeně sdělovali své pocity jeden druhému.V osm jsme vyjeli a čekala nás několikahodinová cesta autobusem přes Polsko, Německo, Nizozemí, Belgii a nakonec Francii.Do Calais jsme dorazili zhruba ve čtyři ráno.Trajektem trvala cesta 1,5 hodiny.Když jsme dorazili do Doveru, čekaly nás dvě hodiny do Oxfordu, kde začalo naše dobrodružství po Anglii.V Oxfordu jsme navštívili New College, University park, místo, kde se natáčel Harry Potter, nechyběla ani plavba na lodičkách, muzeum přírodnin,a nakonec jsme den v tomto městě  završili Christ Church College.Dojeli jsme k rodinám do Bournemouth, snědli večeři a šli spát.

Druhý den nás čekala Salisbury s gotickou katedrálou, kde byla také umístěna Magna Charta Libertatum.Následovalo Stonehenge, které jsme si užili díky skvělému počasí.Dále Winchester s kulatým stolem krále Artuše, a nakonec rozchod po městě.

Třetí den a zároveň poslední v Anglii jsme strávili v Londýně.I přes ze začátku typické nepříznivé počasí, byl pohled na všechny ty památky nezapomenutelný.Historická Tower of London, mohutná a krásná Tower Bridge, ikonické London Eye, sídlo britské premiérky, Buckinghamský palác, a nakonec Trafalgarské náměstí a čínská čtvrť.Všichni byli unavení, utahaní a velice smutní, protože chyběla ještě plavba vyhlídkovou lodí a pak už jen cesta domů.

Na hřiště jsme dojeli kolem půl desáté, kde nás už čekali naši rodiče.Byl to hodně povedený výlet a všichni si ho značně užili.11.6.2019

8. ročník literární soutěže ArtBotič

  Cesta do Prahy

Dominik Ožana

 Ráno 27.5. v 8:10 jsme měli sraz na nádraží ve Vendryni. Jeli jsme si převzít ceny za literární soutěž do Prahy. Byli jsme čtyři výherci, jely maminky i paní učitelka, která vyhrála taky cenu. Ve Vendryni jsme nasedli do vlaku, který nás zavezl do stanice Ostrava-Svinov. Tam jsme měli hodinu čas na přestup. Dospělí si dali kafe a děti horkou čokoládu. Z Ostravy jsme do Prahy cestovali Regiojetem. Sedli jsme si do kupé a dostali jsme vodu, džus nebo kafe. Cestou jsme si povídali a rychle nám to ubíhalo. Přibližně v půlce cesty nás zastihla nečekaná zpráva, že vlak před námi se srazil s civilní osobou. Měli jsme strach, že budeme mít velké zpoždění, ale nakonec to bylo pouhých deset minut a do Prahy jsme dorazili včas.

 

Neviditelná výstava 

Jan Szolony

Před vyhlášením soutěže jsme navštívili v Praze Neviditelnou výstavu.

Nejprve jme čekali než přijde paní,  která nás měla provázet. Když paní přišla, šli jsme na hodinu do úplné tmy. Tam jsme procházeli pokoji,  například kuchyní, obývákem.... potom jsme šli do parku. Byly tam různé zajímavé věci. Potom jsme byli v lese a také v hájovně. Dokonce jsme poznávali sochy.

A nakonec jsme šli do baru, kde jsme si mohli objednat pití.

  

Vyhlášení v Emauzském klášteře

Aneta Fojciková

 Po Neviditelné výstavě jsme šli přes Karlovo náměstí až do úchvatného Emauzského kláštera. Šli jsme se převléct do svátečního oblečení a pak jsme usedli v sále, kde proběhlo samotné vyhlášení. Jako první jsme si poslechli zahajovací řeč ohledně literární soutěže ART BOTIČ.

A teď vyhlášení. Všichni jsme soutěžili v kategorii poezie. David Walek vyhrál cenu poroty, Dominik Ožana a já, Aneta Fojciková, jsme vyhráli 3. místo a krásné 2. místo vyhrál Jan Szolony. Paní učitelka samozřejmě také byla oceněna cenou poroty. Snad se zde dostaneme i příští rok!


Cesta z Prahy

David Walek

Když jsme jeli z Prahy, dali jsme si v Regiojetu večeři. Potom jsme byli unavení, tak jsme si sundali boty a roztáhli sedadla, abychom si mohli lehnout. Nohy jsme měli zpocené, takže za chvíli smrdělo celé kupéčko. Už bylo asi devět hodin večer. Honza a Anetka usnuli, ale já s Dominikem Ožanou jsme byli pořád vzhůru. Když jsme byli v Albrechticích, začal jsem usínat, jenže mamka mě vzbudila, protože jsme byli skoro v Třinci.

 Když jsme dojeli do Třince, šli jsme každý s rodiči domů.11.6.2019

Literární soutěž Pardubice

Jela jsem s maminkou do Pardubic, protože jsem vyhrála v literární soutěži. Nastoupili jsme do vlaku, šli jsme si sednout do kupé. V kupé jsme hráli karty a pak jsme šli do jídelního vozu. Cesta trvala tři a půl  hodiny. Konečně jsme dorazily do Pardubic. Vydaly jsme se do nákupního centra, ale měly jsme málo času, takže jsme nic nekoupily. Oběd jsme si daly v hotelové restauraci U zlaté štiky. Tam jsem si dala svíčkovou. Byla velmi dobrá. Vyšly jsme z restaurace a hned za rohem byl Krajský úřad, kde jsem si měla vyzvednout cenu. Vlezly jsme do budovy, počkaly patnáct minut, pak nás zavolali a usadili do velké síně. Prvně měli scénku děti ze ZUŠ, hráli ?O čem nejraději sním", pak přišel na řadu proslov a nakonec vyhlašovali umístění. Netrpělivě jsem čekala, až řeknou mé jméno a teď to přišlo:

"Na třetím místě se umístila Valérie Fukalová." V duchu jsem jásala, šla jsem si pro cenu. Dostala jsem knihu a diplom. Po ukončení tam bylo malé občerstvení a čekala nás jen cesta zpět domů. Ještě jsme nakoupily pardubický perník pro spolužáky a paní učitelku. Byl to prima výlet a den :)


10.6.2019

Řemeslné hry

 ...Řemeslné hry se uskutečnily v areálu Střední odborné školy Třineckých železáren. Žáci základních škol si mohli v praktické části řemeslných her zapojit jednoduchý elektrický obvod, zhotovit cínový odlitek podkovičky či vyrobit měděnou píšťalku či v roli instalatéra složit obrazec z měděných trubek. Mimo jiné celou akci doprovázela spousta doprovodných programů, jako např: ukázka práce gravírovacího laseru(který pálí/píše na kovové nebo plastové předměty) a 3D tiskárny, elektrické závitovací rameno, možnost vyzkoušet si RC modely autíček na vodíkový pohon, barmanská show Milana Tomiczka z třineckého baru Destiny, překážková dráha hasičského záchranného sboru TŽ apod. ...bylo to velmi zábavné a poučné, pokud se tato akce bude konat i příští rok tak určitě doporučuji!

10.6.2019

Exkurze - soud ve Frýdku-Místku

Dne 28.5. 2019 se 8. třída vydala na exkurzi do Frýdku-Místku na soud. Ráno jsme vyjeli brzy, měli jsme problém s dopravou, ale nakonec jsme dojeli na místo. Poté jsme prošli celní prohlídkou a následovalo soudní líčení. Soudili se dva muži a to bratři, kteří pěstovali marihuanu a prodávali ji. Hned jak jsme vstoupili do soudní síně, sedli jsme si na lavice a paní soudkyně nás seznámila s případem. Začal výslech obžalovaných. Při výslechu se obžalovaní přiznali a litovali svého činu. Po následném přečtení výpovědí svědků byla 15 minutová pauza, kdy soud rozhodoval o vině obžalovaných. Po pauze nás paní soudkyně vyzvala, abychom se vrátili do soudní síně. Následoval výsledný verdikt, při kterém jsme se dozvěděli, že jeden z bratrů byl odsouzen na 2 roky a druhý na 2,5 roku. Nakonec jsme dostali prostor, abychom se mohli zeptat na cokoliv co nás zajímalo. Po soudu jsme jeli domů. Všichni jsme rádi, že jsme dostali tuto možnost se podívat k soudu. Moc jsme si exkurzi užili.

4.6.2019

Přehlídka talentů ZŠ Vendryně - II. stupeň

V rámci netradiční hodiny Hudební výchovy proběhla dne 30 . května  Přehlídka talentů žáků II. stupně.  Programem nás provázeli sedmáci v roli moderátorů - André Zubíček a Rozálie Ferencová.  Ocenili jsme vtipné dialogy a něco málo informací o účinkujících. Závěr, jak to již bývá zvykem,  patřil deváťákům v podání společné písně 9. A a skvělého básnického přednesu Filipa Bystroně z 9. B, který nám zarecitoval něco málo ze své tvorby. Vystoupení žáků byla laděna ryze umělecky. Děti zpívaly, hrály na nejrůznější hudební nástroje (kytara, klavír, keyboard,  bicí souprava). Přehlídku jsme si užili, nebyla nudná a dokázala, že když má někdo na něco TALENT, tak se za něj nemá stydět. A vyplácí se to. Vřelý potlesk potěšil nejednoho účinkujícího, určitě zvýšil zdravé sebevědomí a může motivovat  ostatní k výkonu. 

Děkuji cca 40 žákům za zpestření dne a přeji jim, ať jim hudba dělá jen radost a ať jsou den ode dne lepší v tom, co dělají.


31.5.2019

Běh pro dobrou věc

"Připravit, ke startu, pozor, teď."

Těmito slovy začal již druhý ročník Běhu pro dobrou věc, který se uskutečnil 28.5.2019 .

Naše škola jej tentokrát zorganizovala pro Klárku Čmielovou, která je od narození imobilní.

I když nám počasí příliš nepřálo, tak se na start postavilo 69 nadšených dvojic (i trojic :o), aby svým sportovním výkonem a hlavně finančním darem přispěli Klárce na novou speciální autosedačku.

Všichni mladí závodníci byli odměněni za snahu a dobré srdce odznáčkem s logem běhu a vítězové jednotlivých kategorií získali medaili a věcné ceny.

Díky štědrosti všech dárců (a přispívali nejen závodníci) jsme mohli Klárce předat částku 21 900 Kč, za což bychom chtěli moc poděkovat.

Všechny dárce může těšit pocit, že udělali něco dobrého a záslužného pro někoho, kdo to opravdu potřebuje.

Moc si vážíme Vaší účasti a všech darů.

Děkujeme také sponzorům, kteří přispěli věcnými dary či finanční částkou. JK ANIMALS s.r.o.  Bystřice, A8 REKLAMA Bystřice, STING.

Doufáme, že se uvidíme na třetím ročníku ve školním roce 2019/2020.

Už teď se na Vás těšíme!

Výsledky: /content/Běh pro dobrou věc (2018-19).xlsx


27.5.2019

Český den proti rakovině

Český den proti rakovině byl letos stanoven na 15. května, zaměření bylo na nádorová onemocnění plic.  Žáci 9. ročníku se dobrovolně zapojili do boje proti rakovině formou veřejné sbírky. Rozdávali v ulicích kytičky v barvě meruňkové a preventivní letáčky. Vybrali částku 5869,-.  Děkuji za ochotu a nadšení pro dobrou věc těmto žákům - Szwarc, Žárský, Bystroň/Sikora, Ference, Haratek/Mužná, Mazurová, Berbrová/Pščolková, Gorzolková, Walachová. 


24.5.2019

Exkurze ve Steeltecu

 

Dne 16. 5. 2019 se žáci 8. třídy ZŠ Vendryně zúčastnili exkurze ve Steeltecu (bývalá Gardena).Exkurze se uskutečnila v rámci projektu MAP II v ORP Třinec. Překvapením pro nás byla perfektní organizace celé akce, žádné časové prostoje apod.

Na bráně Třineckých železáren jsme si vyzvedli helmy a brýle, poté jsme se přemístili do areálu Steeltecu, kde nám práci firmy přiblížil jednatel firmy Ing. Jakub Trojek. Nechyběla krátká prezentace firmy, ze které jsme měli možnost pochopit, co firma vyrábí, v jakém objemu, jakých dosahuje výsledků na trhu práce apod. Následně jsme byli rozděleni do 4 družstev a návštěva provozu mohla začít. Měli jsme možnost navštívit svařovnu a brusírnu, lakovnu, lisovnu, nástrojárnu a další provozy. Zajímavý byl 3D měřicí přístroj, který už několik let využívají. Líbilo se mi, že jsme se mohli kdykoliv na cokoliv zeptat našeho průvodce, pracovníci nám i někdy ve zkratce popsali, co právě dělají a ukázali nám výsledný produkt.

Návštěva Steeltecu rozhodně nebyla ztráta času. Za důležité považuju, že žáci  mohli vidět, co to obnáší pracovat v továrně. Myslím, že si i uvědomili, že roboti a stroje se hodně podílejí na výrobě, ale je třeba taky lidí, kteří je dokážou obsluhovat, kontrolovat a v případě nutnosti i opravit. 


22.5.2019

DEN PRO MAMINKY

Byl pátek, 10.května 2019, obyčejný den, neobyčejný však byl pro maminky, které se přišly nechat hýčkat svými ratolestmi u příležitosti Dne maminek. Děti maminku provedly pěti dílničkami, kde mamince masírovaly ruce, vyráběly šperk, kreslily portrét, míchaly drink a vyráběly dezert a nakonec se spolu vyfotili?? a jak se jim to líbilo? Názor (e-mail) jedné z maminek našich prvňáčků si můžete přečíst??.

 

Milé paní učitelky, 

chtěla bych Vám moc poděkovat za páteční krásný zážitek! Obdivuji všechny paní učitelky, které tak obětavě pomohly dětem s přípravou "DNE PRO MAMINKY"! Bylo to opravdu skvělé, myslím, že jsme se všechny cítily jako královny a děti si to náramně užily! Aspoň Šimonek byl přešťastný, opravdu si to užíval, když mi dělal průvodce, maséra, barmana, obdaroval mě šperkem, nakreslil portrét a ještě se se mnou vyfotil a fotka hned "vyjela"...prostě paráda! ;-)

Ještě jednou vám všem děkuji, určitě to dalo spoustu práce vše nachystat, zorganizovat a pak technicky a fyzicky provést !!!!

Jste skvělé......a těším se zase na nějaké "akci"... Olga Drapová


22.5.2019

Škola v přírodě chata Karolinka - Bzové 2019

V letošním školním roce jsme opět uskutečnily školu v přírodě. Tentokrát jsme si vybraly malebný kraj Velkých Karlovic.

Školu v přírodě absolvovaly téměř všechny děti obou třetích i čtvrtých tříd.

Každý den byl motivovaný příběhem Robinsona. Tak jak on jako ztroskotanec poznával svůj ostrov, tak i my jsme zkoumali naše okolí.  Navštívili jsme Velké Karlovice, sklárnu v Karolince, celodenní výlet na Soláň a okolí naučné stezky. Jako

Robinsoni jsme hráli spoustu her.

Nechyběla ani chvíle osobního volna, kdy si kluci zahráli fotbálek, k dispozici bylo i nové workoutové hřiště. Jídelníček byl bohatý, každý si přišel na své a poslední večer byl korunován oblíbenou diskotékou, kde jsme shlédli i zajímavé domorodé tance.

Děkujeme všem vychovatelkám, paní zdravotnici Pavle Kawulokové, Věře Gráfové a všem zúčastněným za příjemně strávený týden.


12345678Dále »

Strana 1 z 20