4. 3. 2020

Exkurze do Osvětimi

Dne 17.2. 2020 jsme se celá devátá třída společně s naším třídním učitelem panem Krhutem a paní asistentkou Motykovou vydali brzy ráno na cestu do Polska - Osvětimi. Cesta nám ubíhala poměrně rychle a nakonec jsme se ocitli před branami bývalého koncentračního tábora Auschwitz. Hned se nás ujali dva průvodci, kteří si nás rozdělili na dvě skupiny.
V průběhu exkurze jsme se dozvěděli spoustu informací. Průvodce nás zavedl do místnosti s fotografiemi lidí, kteří na tomto místě zemřeli, do míst, kde lidé přenocovávali, nebo také umírali.Celkově to pro nás byla velmi poučná část zájezdu, kde jsme se o tématu druhé světové války dozvěděli více než ve škole.
Po této dvouhodinové části programu jsme se vydali do nedaleké Březinky (Birkenau). Zde jsme zase mohli vidět nejen místa, ve kterých žila většina lidí z tábora, ale také zničené plynové komory.Většina těchto míst však byla spálena, takže jsme viděli pouze to, co z nich zbylo, např. komíny. Některá z obydlí byla zrestaurována a mohli jsme tak nahlédnout dovnitř.
Celá tato exkurze byla velmi poučná a zanechala v nás velmi silné pocity. Je to něco, co by ve svém životě měl vidět každý.
Adéla Saranová a Šárka Klimondová (žákyně 9. třídy)