15. 2. 2015

Masopust - masopustní pochod

Kdo je pověrčivý, v pátek 13. února by nevytáhl nos z domu. Ve Vendryni ale pověrčiví nejsme, proto jsme v naší obci zažili vůbec první Masopust.

Než se pustíme do rozboru masopustního odpoledne, seznamme se s organizačním pojetím celé akce. Na přípravě Masopustu se podílela česká i polská základní škola. Jak možná tušíte, jedním z cílů byla spolupráce obou škol. I když obě budovy dělí pouze obecní úřad, téměř vůbec se žáci mezi sebou neznají a panují mezi nimi kritické názory jeden na druhého. Zkrátka, měli jsme se lépe poznat a Masopust byl ideální příležitostí. Jeden den žáci strávili ve smíšených česko-polských skupinách. Většině žáků pojem Masopust nic neřekne, k důležitým cílům proto také patřilo poznat další dílek naší kultury. Hráli jsme různé hry, někteří si dokonce vyrobili masky. Vše jsme ve skupinkách zachytili na plakáty, které je možné si stále prohlédnout ve spojovací chodbě mezi českou a polskou školou. Zmíněný projektový den jsme prožili v pondělí.

Masopustní aktivity vyvrcholily v pátek odpoledne masopustním průvodem. Dohromady obě školy navštěvuje hodně dětí, když k nim přidáte jejich rodiče, můžeme říci, že účast na průvodu byla hojná. O tom opravdu není pochyb. A vidět takový masopustní průvod před Vašimi dveřmi, na které průvod klepe či zvoní, musí být opravdu šok. Možná proto nám nikdo neotevřel. Rodiče, kteří doprovázeli své ratolesti oblečené v nádherných maskách, museli mít velkou radost, když viděli, jak si děti pochod užívají. Pouť dobré nálady umocnilo čelo průvodu, kde nám hrála skupina Jackové. Odvedla vynikající výkon. Ale abychom nechodili po Vendryni jen tak bez dovolení, šli jsme se nejdříve zeptat starosty, ten byl samozřejmě pro, a tak jsme šli? a šli? a šli? obrátili se a šli zase zpátky.

Po návratu do školy byl pro nás připraven bohatý bufet a vedle v tělocvičně pro mladší děti program. Po něm proběhlo vyhlášení soutěže o nejlepší kreplik (koblihu). Vítězka obdržela putovní pohár (dřevěnou koblihu). Vyhlášeny byly také dva nejlepší plakáty, které získaly nejvíce hlasů od samotných žáků. Následně za školou proběhl krásný ohňostroj, který završil celou akci.

A jsme na konci! Masopust se mi opravdu líbil, fajnově jsem se prošel, snědl pár koláčů, napil se čaje a viděl ohňostroj. Slyšel jsem, že nejmladší chtějí Masopust zavést jako tradici. Pokud mám mluvit za sebe, byl bych určitě pro. V takovém případě se už nedočkavě těším na další ročník.wink

Jakub Ožana, ZŠ Vendryně 7.A