9. 4. 2019

Měsíc březen ve 4. A

V měsíci březnu jsme se ve škole věnovali čtenářství velmi intenzivně.

Užili jsme si čtenářskou dílnu s žáky z 9. ročníků. Počáteční ostych a nervozitu vystřídaly pozitivní emoce, kde převládal smích a radost ze společné práce nad oblíbenými knížkami.

Každý den nám ze své oblíbené knížky četl spolužák, spolužačka. Tuto aktivitu jsme nazvali Festivalem čtení. Na začátku jsme si stanovili kritéria, jak by mělo čtení vypadat. Text měl trvat 5 minut, měli jsme spolužáky i učitele uvést do příběhu či děje knížky a pak jsme se snažili dodržovat např. oční kontakt s publikem, tempo, interpunkci za větou i ve větě a další kritéria. Po dočtení nás vylosovaní spolužáci ocenili nebo nám doporučili, co je potřeba zlepšit.

Poněvadž se věnujeme v hodinách českého jazyka i psaní příběhů, pozvali jsme své rodiče na Dílnu autorského čtení. Zde jsme četli své příběhy, pohádky, popis oblíbeného místa, popis mazlíčka aj. Rodiče nás ocenili potleskem a velkou pochvalou.

Navštívili jsme i obecní knihovnu ve Vendryni. Zde nás paní knihovnice Jana Chlebková pozvala do své kuchyně, kde nám nabídla lekci "Jak se vaří kniha". Dozvěděli jsme se něco málo o tom, jak taková knížka vlastně vzniká, nahlédli jsme i pod pokličku z historie knihy, a pak jsme si své nabyté informace ověřili v soutěži Riskuj.

žáci 4.A + tř. učitelka Iva Kukutschová