9. 11. 2015

Jazykově-vzdělávací pobyt v Londýně

Je svěží sobotní ráno. V rukou držím kufřík a spěchám k hloučku žáků a rodičů, kteří netrpělivě očekávají příjezd autobusu. Jak - by - ne? Jedeme přece do L o n d ý n a !!! Autobus už je tady, rychle nasednout a jedeeeeeeeeeeeem! Cestou se skvěle bavíme... s mobily, s tablety, se sousedy, se svačinou... máme báječné výhledy (druhé patro autobusu to jistí)... naše očekávání však pořád visí ve vzduchu. Příchozí ráno nás vítá u trajektu z Calais do Doveru, kde se mnohým naplňuje sen - stanout vlastníma nohama na půdě Anglie?  Ten den je úžasný. Sluníčko nás prohřívá a ukazuje nám Greenwich a Londýn v barevné paletě podzimu. Vyrážíme na malou prohlídku Muzea britského námořnictva. Někteří z nás se před projížďkou lodí po Temži prošli tunelem, který vede z jednoho jejího břehu na druhý. Pokud v sobě máte otázku, zda byla řeka vidět... má odpověď zní : nebyla ? Na lodi mám pocit, že jsem někde na moři... Temže je nějaká rozfoukaná a vlny s námi cloumají... Všichni obdivujeme výhledy na známé architektonické skvosty historické ( Tower of London a Tower Bridge, St.Paul´s Cathedral, Big Ben a Houses of Parliament...) , které se tady mísí s modernou (Gherkin, Shard, Millennium Bridge...). K večeru se rozcházíme ke svým " náhradním " rodinám. Tak dobrou noc!
  Další dny, každé dopoledne, tráví naši žáci výukou v anglické Euroškole. Učitelé jsou příjemní a jedna z nich - Catherine - nás provází Londýnem až do našeho odjezdu. Přibližuje nám - anglicky -  historii všech tolik proslulých památek, provádí nás lidmi zaplavenými parky a nejznámějšími muzei, která ani náhodou nejsou nudná... Neboť zde vše ožívá a oslovuje návštěvníky svou skutečnou podobou (dinosauří expozice... umění celého světa v originálních expozicích... interaktivní expozice pro děti i dospělé...). Den před odjezdem pak k o n e č n ě  nastupujeme do London Eye!!! Otázka "No nůž? " nás překvapuje ? Kabinka "oka" je velká tak, že se tam vejdeme s celou naší dvacetičlennou skupinkou a vůbec  se nemačkáme! Pohled z ptačí perspektivy je vážně okouzlující!!!
  Celý týden jsme naplnili našimi procházkami multikulturním městem, které ve dne i v noci tepe srdcem byznysu (lidé spěchající do práce, všude v ulicích čnící stavební jeřáby ...), ale také zábavy (pouliční muzikanti, živé sochy, tanec či divadlo...), relaxu (parky, kavárničky...) a především všudepřítomného symbolu království (korunky na lampách, bránách, oplocení, chodnících...).
  Je opět sobota a já se s kufříkem v ruce u autobusu se všemi loučím... Jen tak ze cviku počítám - dvacet dětí - dvě paní učitelky - vše O.K. Tak jsme zase doma ? Všem klukům a holkám, společně s paní učitelkou Janou Danyśovou, děkuji za příjemné londýnské chvilky!!!
Mgr. Lucie Bocková