29. 4. 2021

Když se učí učitelé

Podle čeho poznáte, že odvádíte kvalitní práci? U někoho je to jasné, někdy ale do hry vstupuje mnoho faktorů a je náročné říct, jak se jeden z nich projeví na výsledku. Druhý příklad je určitě typičtější pro školství a práci učitele. Existuje způsob, jak kvalitu výuky zvýšit? Jak zajistit, aby se děti učily naplno, aby je učení bavilo a dávalo jim smysl? Abychom jim nabízeli dostatek příležitostí pro rozvíjení jejich schopností?
V naší škole se o to snažíme. Od září 2020 jsme se zapojili do projektu Pomáháme školám k úspěchu financovaný Nadací The Kellner Family Foundation. Jde o dlouhodobý projekt zaměřený na zlepšování výuky dětí ve školách. Jaké jsou reakce učitelů na průběh setkávání téměř roce společné práce?

"Kolegiální učení nám pomáhá v naší práci, stávají se z nás učící se učitelé...školu to posouvá dopředu…"
„Mám možnost na vlastní kůži zažít to, co naši žáci."
„Společné sdílení úspěchů a neúspěchů má smysl a vede k dosažení cíle."

Co zapojení nás, učitelů, v projektu obnáší? Mimo jiné jde o to, abychom se naučili využívat výstupy dětí pro naše vlastní učení. Umíme si správně nastavovat cíle jednotlivých hodin? Daří se nám jich v hodině dosáhnout? Jak to poznáme? Co se nám v hodině povedlo a co naopak nevedlo k stanovenému cíli? Jak bychom měli hodinu upravit pro příště?

Pravidelná příprava, ale i následné vyhodnocení a reflexe naší práce v projektu probíhá formou spolupráce s kolegou a s podporou pedagogických konzultantů z projektové školy. To nám umožňuje potřebnou diskusi, širší pohled na řešená témata, zkušenosti i kritický pohled kolegů. Současně se účastníme celodenních vzdělávacích akcí všech připojených škol v naší lokalitě. Z naší školy se tříletého projektu účastní a zkušenosti získávají ředitel školy a dalších sedm pedagogů.

Projekt Pomáháme školám k úspěchu je realizovaný v deseti lokalitách v rámci celé České republiky, kdy jedna zkušená – projektová – škola podporuje a metodicky vede skupinu cca deseti nově připojených. Celý projekt je financován rodinnou nadací manželů Renáty a Petra Kellnerových. Celkově je do projektu zapojeno 113 veřejných základních škol.

V roce 2020 se naší škole podařilo splnit kritéria pro vstup do projektu a stáváme se tak po dobu tří let součástí skupiny podporovaných škol pod vedením 5. ZŠ Třinec, Koperníkova, která se projektu účastní již od roku 2017. Spolu s námi se do projektu v našem regionu zapojily: ZŠ a MŠ Baška, ZŠ Fryčovice, ZŠ H. Sienkiewicze s pol. vyučovacím jazykem, Jablunkov, ZŠ Vendryně, ZŠ a MŠ Bohumín, ZŠ a MŠ Hrabina, ZŠ a MŠ Mendelova, Karviná, ZŠ a MŠ s polským j. vyuč., Český Těšín, ZŠ a MŠ s polským j.vyuč., Karviná.Společně se posouváme k vizi celého projektu: "Každý žák se učí naplno, s radostí a své učení si řídí.”

Mgr. Bohuslava Burá