1. 10. 2018

Projektový den - Vznik samostatného Československa

Ve čtvrtek 27. září si učitelé pro žáky druhého stupně připravili projektový den na téma "Vznik samostatného Československa", jehož stoleté výročí si připomeneme 28. října letošního roku.

Cílem projektového dne, jak již jeho název napovídá, bylo vyhledávání a zpracování informací ve formě plakátů ohledně událostí v roce 1918. Žáci si např. našli informace o prvním prezidentovi Československé republiky T. G. Masarykovi, seznámili se s dalšími významnými osobnostmi první republiky, s vývojem české vlajky, vyhledali si slova československé hymny nebo údaje o spisovatelích tehdejší doby. Kromě toho také žáci měli za úkol vytvořit vlastní definici pojmu "státní svátek" a seznam svátků, které znají a porovnat jej se skutečností.

Druhým, neméně důležitým cílem bylo vzájemné poznávání a spolupráce žáků ve věkově nesourodé skupině, protože hned ráno se žáci rozdělili do devíti skupin namíchaných od 6. do 9. třídy, ve kterých plnili jednotlivé úkoly projektového dne.

A aby si děti trochu od vyhledávání odpočinuly, byly pro ně připraveny dvě dílny. V první dílně se formou prezentace seznámily s českým písničkářem a hercem Karlem Hašlerem a zazpívaly si jeho píseň "Ta naše písnička česká". V druhé dílně si vyzkoušely základní kroky tance charleston.

Celé příjemně strávené čtvrteční dopoledne jsme zakončili v tělocvičně. Nejdříve jsme si ještě poslechli prezentaci o československých legionářích a legiovlaku, kterou si připravily dvě žákyně deváté třídy a nakonec si společně ještě zazpívali a zatančili charleston.

Olga Humpolcová