11. 5. 2015

70. výročí konce II. světové války

V letošním roce si připomínáme 70. výročí konce II. světové války. I vendryňské školy ve spolupráci s obecním úřadem uspořádaly 6. 5. 2015 malou vzpomínkovou akci. V jejím rámci se konal pietní akt u pomníku obětem koncentračních táborů v parčíku u hřiště. Nejprve starosta Bogusław Raszka společně s dalšími představiteli obce, ředitelkami obou škol a čestným hostem panem Józefem Maroszem položili květy k pomníku. Poté zaznělo několik procítěných slov a vrcholem akce byl kratičký kulturní program, jenž sestával ze dvou básní v podání žáků české a polské základní školy. Celý pietní akt sledovali i starší žáci obou škol. Ti vytvořili špalír, kterým delegace prošla k pomníku, a svým příkladným vystupováním vytvořili důstojný rámec celé akce.

Následně se všichni přítomní odebrali do spojovací chodby mezi školami. Tam si prohlédli výstavku pojmenovanou "Vendryně a její obyvatelé během II. světové války." Součástí výstavky byly jednak materiály o vendryňských obětech hitlerovského nacismu, jednak artefakty dokládající dané období, např. staré fotky, mapy, mince, známky, časopisy, či knižní publikace. Ohlas měly také krátké písemné práce žáků české školy, v nichž se pokusili zachytit vzpomínky pamětníků těch zlých časů. A to bylo možná to nejdůležitější, jelikož těchto lidí už není moc a spolu s nimi odcházejí do nenávratna i jejich často smutné příběhy o tehdejší době.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu akce, hlavně zapojeným žákům a jejich ochotným rodinným příslušníkům a vyzdvihnout spolupráci s polskou základní školou a jejím panem učitelem Marianem Nieborasem.

Mgr. Jaromír Humpolec