18. 5. 2017

Exkurze do Osvětimi

Už se stalo na naší škole tradicí, že se žáci 9. ročníku jedou podívat na místo jednoho z největších zločinů v dějinách lidstva. Řeč je o vyhlazovacím koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau.

A tak v pátek 12. 5. se vydalo 35 deváťáků podívat do Osvětimi, o níž se zatím pouze učili ve školních hodinách dějepisu. Nevlídné zamračené počasí dotvářelo ponurou atmosféru místa, kde za války zahynul více než milion lidí. Po příjezdu do muzea se nás ujaly dvě polské průvodkyně hovořící plynnou češtinou a po celou dobu prohlídky nám podávaly zasvěcený výklad, z něhož bylo patrné, že dějiny tábora pro ně nejsou pouze zažloutlou stránkou historie, ale aktuálním mementem, které je třeba mít neustále na paměti a jež je nutné předkládat dnešní mladé generaci. Vždyť válka to jsou pro žáky už pouze stránky v učebnici - pro někoho více a pro někoho méně zajímavé.

Pevně doufám, že exkurze zanechala v žácích přesvědčení, že něco takového, co se událo v Osvětimi před více než sedmdesáti lety, se už nikdy a nikde nesmí opakovat. A to je hlavní důvod, proč každoročně navštěvujeme toto velmi smutné místo.

Mgr. Jaromír Humpolec