8. 5. 2017

Oslavy 90. výročí založení školy

Ve dnech 2. - 4. května vyvrcholily oslavy otevření budovy české školy ve Vendryni Akademií žáků v kulturním domě Czytelnia. Oslavy započaly 12. dubna Dnem otevřených dveří a setkáním s bývalými pedagogy a správními zaměstnanci školy.
Akademie mapovala 90 let existence školní budovy, dění ve škole i mimo školu, ale i těžký zrod českého školství ve Vendryni. Žáci zobrazili scénku ukazující rozdělení Těšínska v roce 1920, výstavbu budovy v letech 1926 - 1927, slavnostní otevření dne 5. května 1927, těžké období okupace v letech 1939 - 1945, vyčištění a opravu budovy v roce 1945 a znovuotevření a zahájení výuky v české škole. Diváci zhlédli také scénky poplatné své době - sokolský slet, spartakiádu, pionýrskou organizaci, atd.
Scénář k představení sepsaly a režie se ujaly paní učitelky Iva Kukutschová a Simona Lačíková. Scénky nacvičili žáci školy pod vedením jednotlivých učitelů.
Poděkování patří všem 240 žákům, kteří v představení účinkovali a celému pedagogickému sboru. Všichni společnými silami připravili všem divákům hluboký kulturní zážitek a důstojné zakončení oslav 90. výročí školy.
Mgr. Olga Humpolcová